Muzeum berounské keramiky

Novodobou berounskou keramiku vyrábíme v Muzeu berounské keramiky od roku 2016. Navazujeme tak na slavnou tradici berounského hrnčířství, které svou zlatou éru prožívalo v období renesance na přelomu 16. a 17. století. Na renesanční předlohy, které jsou k vidění v mnoha českých muzeích, navazujeme především dekory a barevností. Pro tradiční berounskou keramiku je charakteristická zejména červenohnědá barva střepu a bílý a zelený dekor, který se maluje tzv. kukačkou.

Novinkou v sortimentu berounské keramiky je krémově bílé nádobí s dekory v barvách města Berouna – modré a zelené. Na našich hrnkách, džbánech, korbelích, číších a dalších nádobách a dekoracích najdete zejména přírodní motivy: ptáčky, jeleny, rostliny. Veškerá keramika je ručně točená na hrnčířském kruhu a ručně malovaná. Než se dostane ke svému novému majiteli, projde během procesu výroby nejméně desetkrát rukama autorů. Každý kus je proto nezaměnitelný originál.

Berounskou keramiku je možné zakoupit také v Muzeu berounské keramiky, kde můžete zároveň zhlédnout expozici věnovanou dějinám hrnčířství a navštívit některou z krátkodobých výstav.

Více informací na: www.muzeumberounskekeramiky.cz

© Copyright Tetínské farmářské trhy s.r.o. | webdesign